BES Mêrdîn Şubesi: Tasarrufu zengin ettiklerinizden yapın

img
MÊRDÎN – İktidarın “tasarruf paketi” ile ilgili açıklama yapan BES Mêrdîn Şubesi, “Tasarrufu kamu kaynakları ile zengin ettiklerinizden yapın, biz emekçilerden, emeklilerden ve yoksul halktan değil” dedi. 
 
 Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mêrdîn Şubesi, iktidarın “tasarruf kararlarına” ilişkin açıklama yaptı. Karayolları Parkı’nda gerçekleştirilen açıklamaya çok sayıda kamu emekçisi katıldı. Açıklamayı yapan BES yöneticisi Fırat Ergül, iktidarın ekonomik krizi başta kamu emekçileri, kamu emeklileri ve toplumun dar gelirlilerine fatura ettiğini kaydetti. 
 
‘KAZANIMLARA EL KONMAK İSTENİYOR’
 
Ergül, kamuda kırıntı halinde kalan kazanımlarına el konmak istendiğini söyledi. Tasarruf paketinin işe yaramayacağını kaydeden Ergül, “Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamak için seçimlerin geçmesini beklediği sözde ‘kamu tasarruf ve verimlilik paketi’ ekonomik krizin bedelinin emekçilere ve yoksul halka fatura eden bir saldırı paketidir” dedi. İktidarın topladığı vergileri ve kamu işletmelerinin satılmasından elde edilen gelirlerin "yandaşlarına ucuz sermaye" olarak aktardığını ifade eden Ergül, “Har vurup harman savuranlar mali disiplinden bahsediyor. Hasta garantili şehir hastanelerine, geçiş garantili tünel, yol ve köprü ihalelerine kur farkı ödeyenler bugün kamu yatırım harcamalarının durdurulmasından bahsediyor. Üretim ekonomisinden uzak; kendine yeterliliği olan bir tarım ekonomisi inşa etmek yerine, saman dahil ‘yapılan eleştirilere, paramız var ki alıyoruz diyerek’ her türlü tarımsal ürünü dışarıdan tedarik edenler, enflasyonu düşürmek için fiyat istikrarından bahsediyorlar” dedi. 
 
TALEPLER
 
Kamu emekçilerinin taleplerini sıralayan Ergül, “Kamu hizmetinden tasarruf edilmez. Eğitimden, sağlıktan, sosyal güvenlikten tasarruf edilmez. Halkın kamusal hizmet alma hakkı engellenemez. Uyguladığınız ekonomi politikalarıyla kamu özel iş birliği projeleri adı altında yaptırdığınız döviz garantili yol, köprü; hasta garantili hastanene; yolcu garantili hava limanı gibi işler sonucunda zengin ettiklerinizden; kur korumalı mevduat tasarrufu ile köşeyi dönenlerden tasarruf yapın, biz emekçilerden, emeklilerden ve yoksul halktan değil” dedi.