İzmir'de gözaltında çıplak arama

img
İZMİR - İzmir'de yapılan gözaltılara tepki gösteren hukuk örgütleri, gözaltına alınanlardan birisinin karakolda çıplak aramaya maruz kaldığını açıkladı. 
 
İzmir'de bulunan hukuk örgütleri, Wan'daki irade gaspına karşı yapılan protestolara katıldıkları gerekçesiyle 16 kişinin gözaltına alınmasına dair adliye önünde açıklama yaptı. "Çıplak arama işkencedir. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın" pankartı açılan açıklamaya çok sayıda hukukçu, İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz ve siyasi parti temsilcisi katıldı.  
 
ÇIPLAK ARAMA
 
Avukat Sena Yazıbağlı Selanik, "Dün mazbatayı vermeyenler bugün hukuka aykırı gözaltılar ile tüm toplum üzerinde bir baskı kurmaya, hukuka aykırılıklarını kabul ettirmeye çalışmaktadırlar. Adresleri-ikametleri belli olan, telefon araması ile karakola davet edildiğinde ifadeye gelebilecek olan arkadaşlarımızın evlerine sabaha karşı şafak operasyonları düzenlenmiş, uzun namlulu silahlarla evlerine girilerek baskınlar gerçekleştirilmiştir. Karakola götürülen bir kadın arkadaşımız çıplak aramaya maruz bırakılmıştır. Tekli odalarda yapılan bu işkenceyi kabul etmeyip direnenler olmuştur. Avukat meslektaşlarımızca durum tutanak altına alınmıştır" dedi.
 
SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULACAK
 
Soruşturmayı yürüten savcı ile ilgili polisler hakkında gerekli başvuruları yapacaklarını kaydeden Selanik, "Toplumsal muhalefetin 12 Eylül sonrası işkence politikaları ile sinmeyeceğini hala öğrenememiş bir devlet aklı ile karşı karşıyayız. Cezasızlık ve keyfi uygulamaları ile yurttaşlara işkence yapanlara 'Bu kantar bir gün sizi de tartar, unutmayın' diyoruz. Anayasal haklarını kullananların cezalandırıldığı, suç işleyenlerin ise baş tacı edildiği bu düzende insanın canı güvende değildir. Bu adaletsizlik hepimizi ilgilendiriyor" ifadelerini kullandı. 
 
İzmir Barosu Başkanı Sefa Yılmaz, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İzmir Şubesi Eşbakanı Özcan Sarıoğlu, Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir Şubesi Başkanı Dilancan Ateş ve İnsan Hakları Derneği İzmir Şubesi Sekreteri Bahadır Altan da yaşananlara tepki gösterdi.