Botanlı kadınlar kayyıma karşı nöbette: Kazanacağız

  • kadın
  • 09:03 10 Haziran 2024
  • |
img
ŞIRNEX - Colemêrg’teki irade gaspına karşı başlatılan nöbet eylemlerine zılgıt ve klamlarıyla renk katan Botanlı kadınlar, “Kayyım zulüm, haksızlık demek. Herkes iradesine sahip çıksın” dedi. 
 
Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) 31 Mart seçimlerinde kazandığı Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanması ve Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın tutuklanmasına karşı başlatılan nöbet eylemleri devam ediyor. Protesto eylemlerine yoğun katılımın olduğu merkezlerden biri de Şirnex’in ilçeleri. Colemêrg halkının iradesinin 3’üncü kez gasp edilmesine karşı Botanlılar, her gün saat 17.00’da DEM Partili belediyelerin önünde buluşuyor. Saat 00.00’a kadar süren nöbet eylemlerinde özellikle kadın ve gençlerin yoğun katılımı dikkat çekiyor. 
 
Cizîr, Hezex ve Silopiya ilçelerindeki eylemlere zılgıt ve söyledikleri klamlarla renklendiren kadınlarla konuştuk. 
 
‘BİZ KAZANACAĞIZ’
 
Cizîr Belediyesi önünde 7 gündür nöbette olan Zeynep Küçük, halkın iradesinin gasp edilmesine şöyle tepki gösterdi: “Her seferinde irademizi belirliyoruz ancak her seferinde de gasp ediyorlar. İrade gaspını kabul etmiyoruz. Kürt halkı, nasıl ki 31 Mart'ta sandık başına giderek iradesine sahip çıktıysa şimdi de aynı ruhla belediyelerin etrafında kenetlenmeli ve iradesine sahip çıkmalıdır. Ancak ne yazık ki bir sessizlik hakim. İrade gaspı ile ölüm arasında hiç bir fark yok. Ha öldürmüşler ha irademizi gasp etmişler. Bu yüzden özellikle geçlere çağrımdır; iradenize sahip çıkın.”
 
Tüm Kürtlerin iktidarın gözünde “terörist” olduğunu kaydeden Küçük, “Biz irademizi seçtik. Kayyım döneminde bir kez olsun belediyenin kapısından girmedim. Ancak şuan buradayım istediğim zaman belediyeye girer çıkarım. Belediyeye üstüm aranmadan girebiliyorum. Ucunda ölüm de, tutuklama da olsa irademize sahip çıkacağız. İnanıyorum biz kazanacağız” diye belirtti. 
 
‘BELEDİYELER HALKINDIR'
 
İlerleyen yaşına rağmen her gün Hezex Belediyesi önündeki eyleme katılan Hayat Uca (65), söylediği klamlarla eyleme renk katıyor. Yaşanan haksızlığı kabul etmediği eyleme katıldığını dile getiren Uca, “Hakkari Beledisi’ne kayyım atadılar. Artık belediyelerimizin gasp edilmesine izin vermemeliyiz. Bugün halkın olanın, kimliğimizin davasını veriyoruz. Belediyelerin kayyımların değil halkındır. Burada irademize, davamıza ve emeğimize sahip çıkıyoruz. Bizler kimseye haksızlık etmedik, haksızlık edenler onlar. Bu yüzden eylemdeyiz” ifadelerini kullandı. 
 
'KAYYIM HAKSIZLIK VE ZULÜMDÜR'
 
Silopiya Belediyesi önündeki eyleme katılan Necibe Temel de, herkesi iradesi etrafında kenetlemeye çağırdı. Colemêrg halkının iradesi için eylemde olduklarını hatırlatan Temel, “Kayyım istemiyoruz, çünkü kayyım zulüm, haksızlık demek. Biz seçimlerde irademizi belirledik. Onlar ise seçimden sonra kayyım tehditlerinde bulunuyorlar. Kürt halkı bu zulmü kabul etmemeli ve herkes uyanmalı. Kadınlara çağrım; gelin belediyelerinize sahip çıkın, haksızlık karşısında durun, irade gaspına sessiz kalmayın” dedi.