Asrın Hukuk Bürosu’ndan CPT’ye yeni başvuru

img
İSTANBUL - Asrın Hukuk Bürosu, 38 aydır haber alınamayan Abdullah Öcalan ile İmralı'daki 3 tutsak için CPT’ye yeni bir başvuruda bulundu. Avukatlar, kötü muamele koşulları ile haber alamama halini ortadan kaldıracak prosedürlerin işletilmesini istedi.  
 
Asrın Hukuk Bürosu, İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde mutlak tecrit altında tutulan ve 38 aydır kendisinden haber alınamayan müvekkilleri PKK Lideri Abdullah Öcalan için Avrupa İşkencenin Önlenmesi Komitesi’ne (CPT) yeni bir başvuru yaptı. Başvuruda, Abdullah Öcalan ile İmralı’daki diğer tutsaklar Ömer Hayri Konar, Hamili Yıldırım ve Veysi Aktaş için 1 Şubat-30 Nisan 2024 tarihlerini kapsayan gelişmelere yer verildi. 
 
37 BAŞVURU YANITSIZ BIRAKILDI
 
Başvuruda, 1 Şubat ile 30 Nisan tarihlerini kapsayan sürede 25 avukat ve 12’si aile görüş başvurusu olmak üzere toplam 37 başvurunun yapıldığı, ancak başvuruların tamamının cevapsız bırakıldığı aktarıldı. Başvuruda, bu süreçte avukatlara herhangi bir mektup ulaştırılmadığı, İmralı’ya gönderilen 4 mektubun akıbetinin bilinmediği, telefon görüşme haklarına dair de herhangi bir gelişmenin yaşanmadığı belirtildi.  
 
3 AYLIK YENİ DİSİPLİN CEZASI
 
Aile ve avukat görüş başvurularının 14 Eylül 2018 tarihinden bu yana en az 22 “disiplin cezası” gerekçesiyle engellendiği ifade edildi. 12 Ocak 2024 tarihli son “disiplin cezasının” süresi dolmadan 28 Mart’ta 3 aylık yeni bir “disiplin cezası" verildiği anımsatıldı. Söz konusu sürecin avukatlardan gizli olarak yürütüldüğü ve yasaya aykırı bir şekilde 12 Nisan’da kesinleştiğine dikkat çekildi. Başvuruda, başvurucuların savunma hakkının da engellendiğinin altı çizildi.  
 
AKTAŞ’IN TAHLİYESİNİN ENGELLENMESİ
 
İmralı Cezaevi’nde tutulan Veysi Aktaş’ın 28 Nisan’da 30 yıllık cezasının infazını tamamlamasına rağmen tahliyesinin İdare ve Gözlem Kurulu kararıyla 1 yıl ertelendiği bilgisi paylaşıldı. Avukatlar, söz konusu kararın kendilerine tebliğ edilmediğini belirtti.  
 
Aktaş’ın tahliyesinin engellenmesine dair bölümde, "koşullu salıverilme" hakkını düzenleyen madde hatırlatılarak, bu hakkın "disiplin cezası olarak üç defa hücre hapsi cezası almış olanları" kapsadığına işaret edildi. İlgili bölümde, "Bunun dışında ağırlaştırılmış ya da aleyhe herhangi bir hükmün sayın Aktaş’a uygulanması yasal olarak mümkün değildir. Sayın Aktaş’ın bugüne kadar almış olduğu hiçbir hücre cezası olmadığından 28 Nisan 2024 tarihinde serbest kalması gerekiyordu. Ancak lehe kanun yerine, aleyhe kanunun uygulanması nedeniyle İdare ve Gözlem Kurulunun, koşullu salıverilmeye esas değerlendirme kararı hukuka aykırıdır. Çünkü İdare ve Gözlem Kurulu’na daha önce olmayan koşullu salıvermeyi belirleme yetkisi 14 Nisan 2020 tarihinde 7242 sayılı yasa ile getirilmiş yeni ve ağır bir düzenlemedir. Koşullu salıvermeye ilişkin kurul ise 29 Aralık 2020 tarihli Gözlem ve Sınıflandırma Merkezleri ile Hükümlülerin Değerlendirilmesine Dair Yönetmelik ile gerçekleşmiştir. Dolayısıyla başvurucu hakkında iyi hal değerlendirmesi ve koşullu salıverilme kararının suç tarihinde yürürlükte olan Ceza İnfaz Kanununa göre yapılması gerekmektedir. Hal böyle iken 2020 yılında yapılan değişikliğe göre hukuka aykırı bir biçimde yetkileri genişletilen İdare ve Gözlem Kurulu’nun iyi hal değerlendirmesi ve nihayetinde infazın 1 yıl ertelenmesi açıkça hukuka aykırıdır” ifadelerine yer verildi. 
 
DEPREM RİSKİ VE CEZAEVLERİNDEKİ EYLEMLER 
 
Başvuruda, 6 Şubat 2023 Mereş merkezli yaşanan deprem ile son bir yıl içerisinde meydana gelen depremlerin ardından kesintisiz bir şekilde avukat ve aile görüş başvurusu yapıldığı kaydedildi. Söz konusu başvuruların da yanıtsız bırakıldığına dikkati çekilen başvuruda, aileler ve avukatlar başta olmak üzere kamuoyunda İmralı’ya dair kaygıların arttığı ifade edildi. 
 
Ayrıca 27 Kasım 2023’te cezaevlerinde başlatılan dönüşümlü açlık grevlerinin 4 Nisan 2024 itibariyle “mahkeme, aile ziyareti ve telefon görüşü boykotlarıyla" devam ettiği vurgulandı. Bu durumun telafisi güç zararlara yol açabileceği uyarısı yapılarak, “Bu anlamda, bu tür ağır sonuçların ortaya çıkmaması için gereken tüm sorumlulukların vakit kaybetmeden yerine getirilmesi önemlidir” diye belirtildi. 
 
Avukatlar, Türkiye’de bulunan 14 hak ve hukuk örgütünün, Abdullah Öcalan ve İmralı’daki diğer 3 isim için Ocak ayında CPT’ye yaptığı başvuru hatırlatıldı. 28 Mart’ta aynı taleplerle yeni bir başvurunun yapıldığını aktarıldı. 
 
CPT’YE SORUMLULUKLARI HATIRLATILDI
 
CPT’nin tespit ve önleme görevlerine yer verilen başvuruda, komitenin Şubat ayında Türkiye’ye yaptığı ziyarette İmralı’yı ziyaret etmemesi de yer aldı. Başvuruda, "Açıklamanıza göre başvurucuların ‘dış dünya ile ilişkileri’ yalnızca ‘yetkililerle görüşme’ şeklinde sınırlı bir şekilde ele alınmıştır. İmralı Hapishanesi’nin şartlarına dair geçmişten bu yana tek bir iyileştirme yapılmamışken, hükümete ilettiğiniz hiçbir tavsiyenize uyulmamışken, başvurucuların dış dünya ile tüm bağları koparılmışken konunun yalnızca yetkililerle görüşmede gündeme getirilmesi; kuruluş gerekçesi ‘İşkencenin, insanlık dışı ve onur kırıcı ceza veya muamelenin önlenmesi’ olan Komite’nizin görevi ile bağdaşmamaktadır. Komite’niz ‘an’da ve ‘gelecekte’ olası riskleri bertaraf etme görevi ile yükümlüdür” ifadelerine yer verildi. 
 
Başvuruda, CPT’ye İmralı’daki olağanüstü koşullar karşısında artık olağan prosedürleri işletme tutumundan vazgeçmesi gerektiği ve kötü muamele koşulları ile "incommunicado" halini ortadan kaldıracak ilgili prosedürleri işletmesi çağrısında bulunuldu.
 
TALEPLER
 
Avukatlar, başvurunun devamında şu taleplerde bulundu: 
 
“* Sayın Veysi Aktaş’ın derhal serbest kalması için girişimlerde bulunulsun. ‘Yasal süreçlerin’ aleni, erişime açık şekilde yürütülmesi sağlansın. 
 
* 22 Eylül 2022 tarihli son ziyarete dair tespitler ve İmralı’daki koşullara yönelik genel gözlemlerin ivedilikle kamuoyu ile paylaşılsın. 
 
* İmralı’daki mevcut koşulların 22 Eylül 2022 tarihli son ziyaretinizden bu yana belirsizlik içerisinde devam ettiği ve giderek katılaştığı gerçekliği karşısında, İmralı Hapishanesi ivedilikle ziyaret edilsin. 
 
* Başvurucuların mevcut tutulma koşullarının insan onuruna uygun hale getirilsin. Avukat ve aile ziyaretleri başta olmak üzere dış dünya ile bağlarını sağlayacak, koruyacak tüm haberleşme hakları yerine getirilsin. Sistematik yasa dışı yasaklamalara son verilmesi için gerekli tüm girişimlerde bulunulsun. 
 
* İşkence, insanlık dışı ve kötü muamele koşulları ile incommunicado halini ortadan kaldıracak zorlayıcı tedbirin alınması ve Sözleşme 10/2’nci maddesinde düzenlenen prosedürlerin işletilmesini talep ederiz.”
 
MA / İbrahim Irmak
 

Diğer başlıklar

28/05/2024
22:52 14 kurumdan tutsakların yaşam hakkının korunması talebi
22:29 Mûş’ta Gülistan Doku futbol turnuvası başladı
22:20 Curnê Reş’te gençlerden DEM Parti’ye destek
22:17 ‘Direniş haftası’ ilan eden öğretmenler üç gündür nöbette
22:11 Riha'da şüpheli kadın ölümü
21:59 AKP’li Yurdunuseven hasta tutsaklar için ‘canlı bomba’ dedi
21:19 Perî’de yollar seçime 4 gün kala yamalandı
20:40 Sokak hayvanları tasarısına karşı eylem dördüncü gününde
20:25 Gever’de 2 kişi tutuklandı
20:16 İki kez kalp krizi geçiren tutsak ameliyattan sonra nezarethanede tutuldu!
19:26 İsrail saldırılarına karşı mücadele çağrısı
18:54 Perî’de seçim çalışmaları sürüyor: İrademize sahip çıkalım
18:38 Bedrettin Akdeniz mezarı başında anıldı
17:50 İsrail yine Refah’ı vurdu: En az 21 ölü
17:26 Şenyaşar’ın eylemi ziyaretlerle sürüyor
17:19 Taciz faili beraat etti
17:06 Toprağını savunan 75 yaşındaki kadına para cezası
17:01 DEM Partili belediyeden ‘kadın dinlenme evi’ projesi
16:58 Irkçı saldırı davasında sanığa müebbet hapis istemi
16:33 Curnê Reş’te gençler ve emekçilere seçim ziyareti
16:23 Bucak: Yerel ekonomi politikası geliştirilmeli
16:20 DEM Parti’den ağır hasta tutsak Kuday için başvuru
16:16 İkinci Kobanê iddianamesi: Beraat verilen ölümler yeniden dosyada
16:08 Eriş ve beraberindeki gençler tahliye edildi
15:48 ‘Roboskî ile Refah katliamları aynı siyasetin ürünüdür’
15:45 Sondaj kuyularına karşı açılan davada karar bekleniyor
15:18 Köylüler maden için yapılacak ÇED toplantısını engelledi
15:17 6'ncı Ma Music Günleri başlıyor
15:12 Silopiya’da 200 dönümlük buğday tarlası küle döndü
14:59 Kadınlardan Okan Buruk’a küfürlü tezahürat tepkisi
14:54 Ata: Demokratik çözüm düşüncesini toplumsallaştırmalıyız
14:39 Mersen işçileri grevlerini Fransa Konsolosluğu önünde taşıdı
14:21 Sêwereg'te DEDAŞ protestosu
14:20 Hatimoğulları’ndan Yeni Yaşam'a dayanışma mesajı
14:19 ÖHD: Çözümün yolu İmralı tecridine son vermektir
14:17 TJA'dan Silopiya'da okuma etkinliği
14:05 AKP'li belediye 300 işçiyi işten çıkardı
13:49 7’nci Uluslararası Çocuk Diyarı Film Festivali başlıyor
13:47 Tutsak kadınların çizdiği resimler sergilenecek
13:29 STÖ ve partilerden yeni müfredata karşı 'ortak mücadele' kararı
13:06 Efrîn’de 2 yurttaş kaçırıldı
12:44 Bakırhan: Devleti çete ve mafyalar kontrol ediyor
12:33 HDP'nin eski 5 milletvekili hakkında ceza istendi
12:20 Akbıyık’ın ifadesiyle yargılanan avukat beraat etti
11:48 Rozerin Yıldız'ın ölüm raporu dosyaya eklenmedi
11:40 Rezan’da Kardelen Kadın Evi yeniden faaliyete geçti
11:08 Asrın Hukuk Bürosu’ndan İmralı için başvuru
10:28 Sanatçı Çiftçi beraat etti
10:17 41 kiloya düşen tutsak 'toplum için tehlikeli' gerekçesiyle tahliye edilmiyor
09:59 Sağıroğlu: Yeni müfredat cinsiyete dayalı ayrımcılığı derinleştirecek
09:50 ‘Özgürlük’ eylemi 184’üncü gününde
09:48 Kaderine terk edilen tarihi manastır restore edilecek
09:10 İçeride ve dışarıda direnenlerin ortak talebi: Öcalan'a özgürlük
09:08 DEM Partili belediyeden kadın istihdamı için ilk adım
09:06 Wan kayyımından vakıf ve cemaatlere 2 milyar 205 milyon harcama
09:05 Eylemdeki tutsaktan mektup: Sesimiz yayılırsa sonuç alırız
09:04 Emeklilerden ‘tasarruf’ önerisi: Sarayın kapısına kilit vurulsun
09:02 Tetwan'da AKP'nin tahribatı belediyelerin dayanışmasıyla aşılıyor
09:00 'Doğa anaya dönüş için komünal ekonomi anlayışı şart'
09:00 28 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:41 Adalet Bakanlığı’na yeni atamalar
08:33 Meteoroloji’den sağanak yağış ve sel uyarısı
27/05/2024
21:00 ‘Direniş haftası’ ilan eden öğretmenler nöbette
20:46 Günlerdir kayıp olan Buran, tutuklandı
20:39 DEM Parti’den Libya’ya ziyaret
20:30 Perî'de seçim çalışması
20:21 Sokak hayvanları tasarısına karşı eylem
19:10 Licik’te bi toprak kayması daha
18:12 Nejla Işık davası görüldü: Mücadeleyi bırakmayacağız
18:02 Koçyiğit’in darp edilmesine dair 'ihlal’ kararı
17:48 Özlem Eryakşi davasında, ağırlaştırılmış müebbet talebi
17:38 Haber alınamayan Buran'ın gözaltında olduğu ortaya çıktı
17:31 Şenyaşar: Üstünlerin hukukuna karşı nöbetimiz 114’üncü gününde
17:05 İsrail ile Mısır arasında çatışma
16:48 Kalp krizi geçiren hasta tutsak yeniden cezaevine götürüldü
16:21 ‘Özgürlüğe ses ver’ eylemlerinde ortak talep: Tecridi kaldırın
15:44 Kör olma riski bulunan tutsak için Meclis'e başvuru
15:37 Sağlık çalışanına cinsel saldırı davasındaki karara tepki: Mücadelemiz sürecek
15:23 Cizîr’de şüpheli genç ölümü
14:58 Curnê Reş'te seçim çalışmalarına kadınlar öncülük etti
14:22 Hak savunucuları Gayrettepe'den seslendi: 'Utanç Müzesi' yapılsın
14:11 'Deniz Fırat Şiir, Öykü ve Fotoğrafçılık Yarışması' başvuruları başladı
14:01 Ücretleri verilmeyen işçilerin eylemi 10’uncu gününde
13:51 Cinsel saldırı davasında sanığa 12 yıl hapis
13:44 Yıldırım için kurulan taziyeye kitlesel ziyaret
13:34 Eğitim Bakanı yeni müfredatı onayladı
13:32 Temelli: Hakikatle yüzleşmeden anayasa için adım atmak mümkün değil
13:28 Kayyımın ücretli yaptığı teras yeniden ücretsiz
13:13 Gezi Direnişi 11’inci yılında: Gurur duyuyoruz
12:02 Amed Tabip Odası: Kanser tedavisi için kullanılan cihaz çalışmıyor
11:59 DEM Parti'den AKP'ye ‘İsrail'le ilişkileri kes’ çağrısı
11:42 Salihli'de erkek şiddeti: 3 kişi katledildi
11:15 Ali Doğan Gönültaş’tan Amed'de 3 dilde konser
10:58 Papua Yeni Gine’de toprak altında kalanları sayısı 2 bini geçti
10:55 CHP paylaştı: Licik'te kapasite artışında AKP'li Kurum'un imzası çıktı
10:49 Gazeteci Yalçın davasında emniyete 'tanık' sorulacak
10:27 Oyun platformunda tanıştığı çocuğu alıkoyarak tecavüz etti
10:11 Gezmek için Mêrdîn'e gelen gençten haber alınamıyor
09:45 17 yaşındaki Ali'ye ağırlaştırılmış müebbet cezası
09:16 13 kent için sarı kodlu uyarı
09:15 Cumartesi Anneleri'nin mücadelesi Xwebûn'un manşetinde
09:14 Cezaevlerinde ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:13 Pazarcı satmakta yurttaş almakta zorlanıyor
09:12 59 yıllık meslek sevgisi
09:11 Öze dönüş: Kadın özgürlükçü, demokratik, ekolojik paradigma
09:09 Gazeteci Dal: Haberini yaptığım ihlalleri cezaevinde birebir yaşadım
09:05 Kayyım 'Gönül Sohbeti' için Hatipoğlu'na 99 bin TL ödedi
09:03 Perî'de seçmenler ne düşünüyor?
09:02 30 yıllık tutsağın tahliyesi 6 ay ertelendi
09:01 27 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
07:42 İsrail saldırısında 40 kişi hayatını kaybetti
26/05/2024
22:59 İran’daki cumhurbaşkanı seçimi için iki isim adaylığını açıkladı
21:42 ‘Direniş haftası’ ilan eden öğretmenlerden nöbet eylemi
21:17 Mersin’de zincirleme kaza: 10 ölü 30 yaralı
21:10 Curnê Reş’te kapı kapı seçim çalışması
20:53 Gençlerden gözaltı ve tutuklamalara tepki
20:34 'Sokak hayvanlarını öldürme' yasasına karşı oturma eylemi
20:01 Ekolojik Belgesel Günleri sona erdi
19:25 Hatimoğulları Samandağ’da konuştu: Toprağımızın bir karışını vermeyeceğiz
18:18 İhmal ölüm getirdi: Hastane penceresinden atlayan hasta hayatını kaybetti
18:08 Bakanlığın kapıları Şenyaşar’a 113 gündür kapalı
17:57 Maaşları verilmeyen işçilerin eylemi 9’uncu gününde
17:43 Mor Dayanışma’dan konferans: Birlikte güçlüyüz
16:20 TUAY-DER kongresinde tecrit ve mücadele vurgusu
16:16 Polis ablukasına direnen öğretmenler 'direniş haftası' ilan etti
16:01 Dera’da son 24 saatte 6 gözaltı, 3 kaçırılma, 2 ölü
15:49 Ankara'da emekli mitingi: Hesabını ilk sandıkta soracağız
15:46 Hataylılar 'rezerv' kararına karşı
15:35 Efemçukuru’nda altın madeni protestosu
14:40 Cezaevinde yaşamını yitiren tutsak defnedildi
14:31 Cezaevinde bir şüpheli ölüm daha
14:13 Birçok kentte 'Özgürlüğe ses ver' eylemleri
14:10 Kalp krizi geçiren tutsak yoğun bakımdan çıktı
13:57 Gazeteciyi tehdit eden kaymakama dair haberlere erişim engeli
13:22 Gever’de ev baskınları
12:47 Efrîn'de evini geri isteyen yurttaş kaçırıldı
11:39 Yıldırım için taziye kuruldu
11:17 Kanîreş'te deprem
11:15 Kuvvetli sağanak uyarısı
10:08 Bakırhan: Katliam yapanlar değil, buna karşı çıkanlar yargılandı
09:11 Jin derginin bu haftaki kapağı Cumartesi Anneleri
09:09 Yoğun bakımdaki tutsak için ATK’ye başvuru yapılacak
09:07 Marunis'teki direnişte temel talep madenin kapatılması
09:07 Tutsaklar Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemde
09:06 41 kiloya düşen hasta tutsağın avukatı: Sadece nefes alabiliyor
09:04 Önlem alınmayan yolda 3 yılda 12 çocuk hayatını kaybetti
09:01 Wan sokakları: Kürt sorunu çözülmeden ekonomi düzelmez
09:00 26 MAYIS 2024 GÜNDEMİ
08:25 Minbic'e saldırılar sürüyor
07:52 Yıldırım defnedildi