Sokak hayvanları tasarısına karşı eylem dördüncü gününde

img

ANKARA/ İZMİR - Ankara ve İzmir'de yapılan eylemlerde hayvanların “uyutma” adı altında katledilmesini öngören tasarı ortadan kalkıncaya kadar mücadele edilmesi çağrısı yinelendi. 

Yaşam İçin Yasa İnisiyatifi’nin, iktidarın sokakta yaşayan hayvanların uyutularak öldürülmesine dair hazırlıklarını yaptığı yasa teklifine karşı Çankaya Belediyesi önünde başlattığı oturma eylemi dördüncü gününde devam etti. Hayvanların fotoğraflarının taşındığı eylemde, sık sık “Hayvana insana yeryüzüne özgürlük” sloganı atıldı.
 
‘SÖMÜRÜSÜZ YAŞAMDAN YANA OLACAĞIZ’
 
Açıklamayı yapan Yerel Hayvan Koruma Gönüllüsü Güliz Gündüz, “Biz, hayvan hakları savunucuları olarak yetkiyi elinde tutanların, Türkiye'de ekonomik, sosyal ve kültürel başka hiçbir ‘hayati’, hatta ‘ölümcül’ sorun yokmuş gibi, kendi sorumsuzluklarını, suçlarını, ihlal ve ihmallerini örtmek için hayvanları ve hayvan hakkı savunucularını hedefe koymalarına ve köpekleri Türkiye’nin en büyük sorunu gibi yansıtmasına izin vermeyeceğiz! Ağacı, toprağı, hayvanı, insanı, ötekileştirilen, sömürülen ve hedef haline getirilen tüm canlıları korumaya devam edeceğiz. Sınıfsız, sınırsız, eşit, adil, yaşanabilir bir dünya için her zaman yaşatmaktan yana olacağız. Çünkü biliyoruz ki, mücadele alanlarının tek bir tanesini dışarıda bırakarak gerçek bir devrim olamaz” dedi.
 
‘KİMİNLE GÖRÜŞTÜĞÜNÜZÜ AÇIKLAYIN HERKES BİLSİN’
 
Gündüz, AKP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Bahadır Yenişehiroğlu’nun, tecrit ve katliam yasasını hazırlarken, konunun birinci muhataplarıyla görüşülmediğini kaydederek, “Hayvanları yaşatma etiğini çiğneyen bazı veteriner hekimlere ve hayvan katliamını savunan gazetecilere görüşüldü. Bu alanda kapsamlı deneyimi ve çalışmaları olmayan derneklere, görüştüklerini ise sosyal medya platformlarından önümüze düşen paylaşımlarla şans eseri öğrenmiş bulunuyoruz. Dahası Yenişehirlioğlu, yasa tasarısı hazırlığı sürecinde kimlerle görüştüğünü şeffaf bir şekilde hala kamuoyuna açıklamadı. Bu gelişmeler, AKP’nin bir kez daha etik ve bilimden çok uzak olan, hak temelli STK’ları, akademisyenleri ve meslek örgütlerini bilinçli şekilde dışarıda bırakarak, toplumun kabul etmeyeceği bir yasayı, bir kez daha meclis çoğunluğu sayesinde hızla geçirmeyi planladıklarını kanıtlıyor. Bahadır Yenişehirlioğlu, size sesleniyoruz; Görüştüğünüz isimleri ve oluşumları kamuoyuna açık şekilde paylaşın. Paylaşın ki, toplum vicdanına aykırı şekilde planladığınız katliamın öncülerini herkes bilsin” diye konuştu.  
 
‘BAKAN YANLIŞLIKLA İTİRAF ETMİŞ OLDU’
 
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın sanal medya hesabından yaptığı paylaşıma da değinen Gündüz, “Aylardır çeşitli mecralarda yaygınlaştırılırken bakan, ‘Türkiye’de 10 milyon sokak köpeği var’ haberlerini yalanladı ve sayıyı bugün de 4 milyon olarak paylaştı. Yılda en fazla 350 bin köpek kısırlaştırabileceklerini vurgulayan Yumaklı, bu verileri Türkiye'de yasaya uymayan, bakımevi açmayıp kısırlaştırma yapmayan bin yüz belediyeye rağmen söyledi. Belki kendisi farkında değil ama aslında bu sayede tüm belediyelerin görevini yapmalarını sağlamaları halinde, sadece 1 yıl içerisinde popülasyonu kontrol altına alabileceklerini kendi açıkladıkları verilerle bile kabul etmiş oldu” ifadelerini kullandı. 
 
‘ŞAŞKINLIK İÇERİSİNDE İZLEDİK’
 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de konuya ilişkin yaptığı konuşmayı da hatırlatan Gündüz, “Hepimiz şaşkınlıkla izledik” diyerek, “Sürece dair bilgisi yokmuş gibi tarihi ve trajikomik bir söyleme imza attı. Gazetecilerin sokakta yaşayan köpeklerin ‘uyutulması’ yani öldürülmesi planları hakkında ne düşündüğünü sorması üzerine ‘Uyutulunca nasıl uyutulacak? Ne kadar uyutulacak? Kaç saat uyutulacak? Kim uyutacak? Sınırı ne kadar? Bunları bilen yok. Türkiye'nin neresine giderseniz gidin, öğlen sıcaklığında mutlaka uyurlar, herkes de görür’ sözlerini sarf etti. Görünen o ki, şaşkınlık içinde izlediğimiz Türkiye’nin meclisinde ne konuşulacağını, ne oylanacağını dahi bilmeyen karar alıcılarla bu katliam yasası çıkarılmaya çalışılacak. ‘Evet’ oyu vermeleri için kendi milletvekillerine emir verenler henüz uykuda” dedi.
 
‘HERKESİN SORUNU OLDUĞU KANITLANMIŞ OLDU’
 
Gündüz devamla şu ifadelere yer verdi: “Son bir haftada İnsan Hakları, Kadın Hakları, LGBT+ Hakları ve iklim çalışmaları yapan birçok dernek, tecrit ve katliam yasasına karşı açıklamalarda bulundu. 27 Mayıs’ta Ankara’da düzenlediğimiz eyleme İnsan Hakları Derneği de katılarak mücadelemize destek verdi.  Özgür Özel'in, ‘parası olanlar köpeklerin hakkını savunuyor’ açıklamalarına karşı da birçok işçi sendikası aksi yönde açıklamalar yaptı. Motorlu Kurye İşçileri Derneği, ‘bizler üç beş kuruşa çalışan kuryeleriz. Sokak hayvanlarının hapsedilmesine de, katledilmesine de, öldürülmesine de karşıyız’ diyerek hak savunuculuğunun ve yaşam hakkının tür, sınıf, ırk, din, cinsiyet, cinsel yönelim fark etmeksizin herkes için aynı olduğunu vurgulamış oldu.”
 
Tasarıya karşı çıkan siyasi partileri de sıralayan Gündüz, sokağa çıkma çağrısı yaparak nöbet eylemlerinin her gün süreceğini belirtti.
 
İZMİR
 
İzmir Vegan Platformu, Karşıyaka Çarşı girişinde sokak köpeklerinin uyutulmasını hedefleyen yasa tasarısını protesto etmek amacıyla 4'üncü Utanç Duvarı Eylemi'ni gerçekleştirdi. Eyleme birçok sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı. Eylemde sık sık "Öldüremezsin, hapsedemezsin, toplayamazsın" sloganı atıldı ve 2 Haziran'da gerçekleşecek olan miting için çağrı yapıldı.
 
‘KANLI BİR SOYKIRIM’
 
Açıklamayı yapan İzmir Vegan Platformu üyesi Cemre Nayir, uyutma adı altında hayvanların katledileceğine dikkati çekerek, "Bizler İzmirli yaşam hakkı savunucuları olarak, bu örgütlenen nefretin tesadüfi değil, bilinçli ve ilmek ilmek örgütlenen bir nefret olduğunun farkındayız. Hayvana şiddete yönelik caydırıcı yasalar getirmeyen iktidar, bakanlıklar ve yetersiz yasalara onay veren milletvekilleri bu katliamın sorumlusudur! Her gün yaşam alanlarını talan ettiğimiz hayvanların en temel hakkı olan yaşama haklarının tartışmaya açılmasının dahi suç olduğunu ve bunun kanlı bir soykırım olduğunu söylemekten vazgeçmiyoruz" dedi.
 
‘KATLİAM YAPMANIZA İZİN VERMEYECEĞİZ’
 
Nayir, çözümün barınak adındaki ölüm kamplarına hapsetmek olmadığını belirterek, "Çözümün önleyici ve caydırıcı yasalar, kısırlaştırma, denetleme ve yerinde yaşatmak olduğunu haykırıyoruz. Ötenazi, uyutma, avrupa modeli gibi yumuşatılmış ifadeler ile katliam yapmanıza izin vermeyeceğiz" diye konuştu.
 
 

Diğer başlıklar

22:38 İlahiyatçı İhsan Eliaçık: Kayyım atamaları en büyük zulümdür
21:39 Kayyım nöbeti: Halk sorunlarını anlattı
18:55 Öğretmenler 21 gündür eylemde
18:51 Birçok kentte mezarlık ziyaretleri | YENİLENDİ
18:19 30 yıllık tutsak Özhan tahliye edildi
18:13 İran-İsveç arasında tutuklu takası
18:01 Hatimoğulları Riha'da belediyeleri ziyaret etti
17:37 Arazi kavgasında bir kişi yaşamını yitirdi
17:02 Bakırhan’dan Îdîr ve Halfeli belediyelerine ziyaret
15:40 Tahliyesi engellenen 32 yıllık hasta tutsak için özgürlük talebi
15:12 Erdoğan: İade-i ziyaretimizi hazmedemediler
14:56 Tahrip edilen mezarlığa bayram ziyareti
14:55 Katledilen Şenyaşarlar anıldı: Emine ananın feryadını duyun
14:48 ‘F oturumu’nda Wernicke Korsakoff hastası Özelmalı için çağrı
14:32 DEM Parti'den Awîskê açıklaması: Halka ihanet etti
14:05 Kayıp Gamze Akar’dan 6 gündür haber alınamıyor
13:29 Cumartesi Anneleri: Bu suçun sorumluları kim?
12:46 Saldırıya uğrayan parti binasına ziyaret
12:19 Qoser’de kaza: 5 kişi yaralandı
12:18 Wan'da bayram alışverişi: Çocuklara elbise alamıyoruz
12:17 BES-AR: Yoksulluk sınırı 70 bini geçti
12:04 30 yıl önce katledilen Avcıl'ın failleri soruldu
11:52 DEM Parti'den Seyfo Katliamı ile yüzleşme çağrısı
11:12 MRAP'tan BM oturumları öncesi Türkiye raporu
10:25 Kayyım nöbetini kadınlar devralacak
09:45 Savcıyla tartışan şoför ve muavin 'darp' iddiasıyla tutuklandı
09:35 Bayram alışverişi sönük geçiyor
09:32 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:08 Deniz'ler büyüyor!
09:08 Çiftçi taban fiyata tepkili: Gelir masrafa gidiyor
09:07 Hüda Kaya’nın duruşması öncesi kızından çağrı
09:06 Giresunlular maden protestosuna hazırlanıyor
09:05 Tuncel: AKP, Kürtsüz ve demokrasisiz bir cumhuriyet inşa etmek istiyor
09:01 15 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
14/06/2024
23:47 Şengal Dağı’nda yangın
22:50 Nöbetler 11’inci gününde: Kayyım defol
22:36 İstanbul’da halk toplantıları: Tecridi kırma ve örgütlülüğümüzü yükseltme zamanı
22:08 İstanbul Nöbeti 7’nci gününde: Mücadelemiz ortak
20:29 Ev işçileri eylemde
20:20 Tahliye edilen 30 yıllık tutsağa görkemli karşılama
20:13 Hatimoğulları: Halklar kazanacak
Bayındır: İrademize sahip çıkıyoruz
19:08 Hayvanlar için eylem 22’nci gününde
17:46 Eğitim Nöbeti 20 gündür devam ediyor
17:36 Ege'de orman yangınları: Uçak Bafa Gölüne düştü
16:42 Hatimoğulları'ndan Akdeniz Belediyesi'ne ziyaret
16:34 Wan ve Adana'da ‘Özgürlüğe ses ver’ eylemi
16:23 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle tutuklananlara disiplin soruşturması
16:21 Eğitim Sen Bakan Tekin’e yılsonu notu ‘sıfır’ verdi
15:21 Depremzede Kaya’nın eylemi 7’nci haftasında
15:10 Belediye çalışanları ‘düşük tazminata’ karşı eylemde
14:53 İmralı'ya aile ve avukatlardan bayram başvurusu
14:48 Gazeteci Serdar Karakoç’a şartlı tahliye
14:40 ÖHD’den Wan Barosu’na Abdullah Öcalan için başvuru
14:39 Adana'da zam tepkisi: Ulaşım bir haktır, zamlar geri alınsın
14:06 Hukuk örgütleri: Adil yargılanma hakkı artık bir rivayet
13:45 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işçi eylemleri büyüyor
13:43 Danıştay'a yeni müfredatın iptali için başvuru
13:33 Çinli #MeToo aktivistine beş yıl hapis cezası
13:13 İHD eşbaşkanına polis takibi ve taciz
12:36 DEM Parti’den İşçi Direnişi’nin yıl dönümünde ortak mücadele çağrısı
12:33 İYİ Parti’den bir istifa daha: Sandalye sayısı 35’e düştü
12:17 Fail asker-polis olunca 'cezasızlık' değişmiyor
11:19 6 yıl geçmesine rağmen yas tut(a)madı
11:12 Sêwereg’te silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı
11:04 Hollanda'da tutuklanan gazeteci Karakoç için çağrı
10:13 Abdullah Öcalan'ın avukatı: Tecrit yoksa neden CPT raporu açıklanmıyor?
10:00 Elçi davasında cezasızlık: Hukuk Kürtler için işlemiyor
09:28 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:24 Sêrt'te siyasi parti başkanları kayyıma tepkili: Haksızlık
09:19 İBB Meclis üyesi: Edirne'de ayrı Hakkari'de ayrı kanun uygulayamazsınız
09:18 Antalya S Tipi'nde tutsaklara hücre cezası
09:17 Ne satan ne alan memnun!
09:11 Êlih kayyımı 290 milyon faizle 545 milyon kredi çekmiş
09:04 CPT önünde 'Öcalan'a özgürlük' diye haykıracaklar
09:03 Deniz Poyraz Korosu: Her dilden şarkılarla Deniz’i yaşatacağız
09:02 Kayyımın yeni imar planı da mahkemeden döndü
09:01 Şırnak Cezaevi'nde su ve hastaneye sevk sorunu
09:00 Şirnex'te 6 ayda 20 yasak
09:00 Av. Cinbaş: Kayyım ataması hukuki değil siyasidir
09:00 14 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
13/06/2024
23:29 Pendik'te kayyım protestosu
22:45 Eğitim Sen Êlih şubesinden Kürtçe kurs mezun töreni
22:35 Nöbet eylemi 10'uncu gününde: Vazgeçmeyeceğiz
22:22 DEM Parti’den Erdoğan’a Demirtaş yanıtı: Talimatlı mahkeme bile yalanladı
22:00 Nurettin Çelik 30 yılın ardından tahliye edildi
21:45 İrade gaspına karşı İstanbul nöbeti 6’ıncı gününde: Çözüm ortak mücadele
20:48 Öğretmen Sendikası: Kazanana kadar alanı terk etmiyoruz
20:38 Adalet Nöbeti Deniz Poyraz'a adandı
20:31 HDP binasına saldırı davası: Sanığın mesajlaşmaları dosyada
20:05 '15-16 Haziran ruhuyla mücadeleyi büyütelim'
19:30 İspanyol gazeteciyi azarlayan Erdoğan Demirtaş ve Kavala için ‘terörist’ dedi
19:10 Akbelen davasında talepler reddedildi
18:59 İzmir'de Wan protestolarında tutuklanan 9 kişiye tahliye
18:55 Adana'da KHK'lilerden ‘bu zulmü durdurun' çağrısı
18:48 Ekolojistlerden ‘karalamalara’ yanıt: Dava açacağız
18:45 CHP’den MHP’ye tehdit yanıtı: Haddinize değil
18:23 Colemêrg’te miting sonrası yürüyüş
18:14 Bozan: Akdeniz buluşması tepkimizin sonu değil başlangıcıdır
18:01 Hatimoğulları: Kayyım derhal el çektirilsin
Bakırhan: Hakkari biziz, siz olsa olsa gaspçı olursunuz
17:27 Sinpaş otelin inşaatı mühürlendi
17:26 Darp edilerek gözaltına alınan Avşar serbest bırakıldı
17:13 İnşaattan düşen 2 işçi yaralandı
17:04 Kayyıma karşı mitingde direniş mesajları: Bu politika kaybedecek
16:47 Akış'tan mitinge mesaj: Direnmeye devam edeceğiz
16:37 Sêrt Belediyesi’nde ‘jinkart’ uygulaması
16:36 3 ilde orman yangını
16:30 İsrail ordusu Cenin’e girdi
16:05 Kayyıma karşı miting onbinlerin katılımıyla başladı
16:03 'KCK Akademi' davasında 12 kişi beraat etti
15:21 MHP’li Yalçın’dan Özel’e tehdit
15:19 CHP'li belediyeyi protestoda biber gazlı müdahale
14:42 Colemêrg’e akın var, Depin’de kontrol noktasında kuyruk oluştu
14:30 Colemêrg'de iki koldan miting alanına yürüyüş
14:29 Emekçiler 'tasarruf paketi'nin iptalini istedi
14:14 Tecavüz failleri ile mağdur aynı hastanede çalıştırılıyor
13:54 Îdir ve Riha’da Kurban Bayramı öncesi ekmeğe zam
13:48 Tarım Orkam-Sen'den 2 günlük bayram izni protestosu
13:28 6 kadın gazeteci hakkında ceza talebi
13:26 Erkek şiddeti: 1 kadın ve 1 çocuk katledildi
13:10 Hukuk örgütlerinden Ankara Barosu'na İmralı dilekçesi
13:03 Eğitim Sen raporu: Sorgulamayan, itiraz etmeyen nesil yaratılmak isteniyor
12:34 İzBB çalışanları barikatı yıktı
12:23 Yılın ilk 5 ayında 738 işçi yaşamını yitirdi
12:14 Özel'den 'ittifak' açıklaması
12:01 Hewlêr’de rafineride çıkan yangın söndürülemiyor
11:50 Tepki çeken 'etki ajanlığı' yargı paketinde yer almayacak
11:45 Belediyenin su hizmetine 'tasarruf' engeli
11:35 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
11:34 Amed'in 'Stratejik Planı' halka soruluyor
10:51 Kayyıma karşı yola çıkanlar Colemêrg'e vardı
10:45 Gazeteci Müftüoğlu’na ceza talebi
10:45 ATK’den beklenen rapor gelmedi, duruşma yine ertelendi
10:37 İmralı'daki tutsağın kardeşi gözaltına alındı
10:27 Tutsak Bataray’ın ‘sakıncalı’ şiirleri kitaplaştırıldı
10:19 Türkiye işçiler için en kötü 10 ülke arasında
10:04 16 ilde 58 gözaltı
09:58 Tutsaklar 200 gündür ‘özgürlük’ eyleminde
09:41 Eşbaşkan Sincar'ın yurtdışına çıkışına engel
09:27 Parası kesilince provokatörlüğe sarıldı
09:07 Koltuk değneğiyle irade gaspına karşı nöbette
09:07 Sanatçılardan kayyım tepkisi: Darbe, işgal ve iradeye ipotektir
09:05 MEBYA-DER kongresi: Çözüm için Abdullah Öcalan özgür olmalı
09:05 Şüpheli ölümde günlük kayıp
09:04 Poyraz davası Yargıtay'da: Siyasi failler açığa çıkarılmalı
09:01 Av. Sevimli: Kayyım politik haydutluktur, yasal temeli yok
09:00 13 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:46 Saldırılarda 2 bin hektar ekili alan ve 19 bin ağaç yandı
08:29 Colemêrg'ê doğru yola çıktılar
12/06/2024
23:32 MA Music Günleri'nin finali Colamêrg direnişine armağan edildi
23:26 Mêrdîn, Colemêrg mitingine hazır