Elçi cinayetinde karar günü yarın: Şüpheler giderilmedi, deliller toplanmadı

img
AMED - Delillerin araştırılması yönündeki tüm taleplerin reddedildiği Tahir Elçi cinayeti davasında yarın karar bekleniyor. Amed Baro Başkanı Nahit Eren, "Dosya karar verme aşamasında değil. Şüpheler giderilmeden karar verilemez" dedi. 
 
Amed Barosu eski Başkanı Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 tarihinde Amed'in Sûr (Sur) ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare önünde açıklama yaptığı sırada katledildi. Elçi cinayetine dair açılan davanın yarın görülecek duruşmasında karar çıkması bekleniyor. Diyarbakır 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek davada, tutuksuz yargılanan polisler Sinan Tabur, Fuat Tan ve Mesut Sevgi’ye “bilinçli taksirle ölüme neden olmak" suçlaması yöneltiliyor. Ayrıca dosyada firari sanık Uğur Yakışır'ın "2 polisi öldürmek ile devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" iddiasıyla cezalandırılması isteniyor.  
 
DELİLLER TOPLANMADI, KAYITLAR SİLİNDİ! 
 
Karar duruşması öncesi davaya dair Mezopotamya Ajansı'na (MA) konuşan Amed Barosu Başkanı Nahit Eren, soruşturma ve kovuşturma sürecinde etkili bir araştırmanın yapılmadığını söyledi. Eren, “Aradan geçen 9 yıla rağmen cinayetin aydınlatılması konusundaki taleplerimiz görmezden gelindi. 12 Haziran'da dava dosyası bir şekilde karar çıkacak. Ancak dosya karar verme aşamasında değildir” dedi
 
Davada en önemli delilin Elçi'nin ölümüne neden olan kurşun çekirdeği olduğunu ve bu çekirdeğin de bulunmadığını söyleyen Eren, "Bu da olay sonrasında keşfin yapılmamasından kaynaklandı" dedi. Eren, olayın yaşandığı noktayı gören ve özel bir işletmeye ait olan kamera kaydının da önemli delillerden olduğunu, ancak bu kaydın bozuk olduğu yönünde bir tespit yapıldığını söyledi. Eren, yine Fotofilm Şube polisinin olayın yaşandığı ana dair yaptığı çekimin de olmamasının soruşturmadaki eksikliklerden olduğunu kaydetti. 
 
Eren, "Eğer sadece o ana denk gelen görüntü yok ise tabi ki görüntülere müdahale etme ihtimalini artırıyor. Bu kayıtların, bu cihazların neden çekim yapmadığını, çekim yapılmış ise de müdahale edilip edilmediğinin bilimsel taleplerini mahkemede dile getirdik. Bu anlamda biz Tahir Elçi cinayetinin karar aşamasında olmadığını söylüyoruz. Bütün bu şüpheler giderilmeden bu dosyadan karar veremezsiniz" diye konuştu.
 
'İKTİDAR SÖZÜNÜN ARKASINDA DURMADI'
 
Mahkeme heyetinin delillerin araştırılmasına dair talepleri reddettiğini dile getiren Eren, cinayetinin aydınlatılmasına dair yargıda bir irade görmediklerini söyledi. Eren, "Bu aynı zamanda ülkedeki siyasi iktidarın da cinayeti aydınlatmak konusunda irade ortaya koymadığı anlamına gelir. İktidar ya da siyaset kurumunun cinayetin yaşandığı ilk günde verdikleri sözün arkasında kalmadıklarını çok iyi biliyoruz. Bu cinayeti 'ne pahasına olursa olsun aydınlatacağız' konusunda dönemin Adalet Bakanı ve başbakanın söylemleri vardı. Ancak geldiğimiz aşamada o iradeyi göremiyoruz. Mahkeme de bir şekilde mevcut haliyle dosyayı kapatma niyetini ortaya koydu" ifadelerini kullandı. 
 
TANIK ATAŞ'IN BEYANLARI 
 
Eren, tanık Deniz Ataş'ın cinayetin PKK'ye yıkılmak istendiğine dair beyanlarına işaret ederek, tanık Ataş'ın tehdit edildiğini ve bu konuda ilgili savcılar hakkında yaptıkları suç duyurusundan da sonuç alamadıklarını hatırlattı. Eren, "Mahkeme bu konuda da gerekli araştırmaları yapmadı. Oysa bir gizli tanığın ya da tanığın beyanları üzerinden aynı mahkemelerin insanlara onlarca yıl cezalar verdiğini çok iyi biliyoruz. Bu tanık, daha sonraki süreçlerde de mahkemede ilk verdiği ve dosyada yazılı şekildeki beyanlarının aksine beyanlarda bulunduğu için cezaevinde baskılandığını, istihbarat ve emniyetten geldiğini belirten kişilerin kendisine baskı yaptığını dile getirdi. Bu gelişmeler üzerine tanık Bolu Cezaevi’nden farklı cezaevine nakledildi. Bu da soruşturma aşamasının ne kadar isteksiz ve manipüle edici bir şekilde yürüdüğünü bizlere gösteriyor" diye kaydetti. 
 
DAVUTOĞLU NEDEN DİNLENMEDİ? 
 
Eren, dava sürecinde tüm polislerin HTS kayıtlarını istediklerini ve bu taleplerinin de reddedildiğini aktardı. Eren, "O dönemin başbakanı (Ahmet Davutoğlu) cinayeti ‘siyasi suikast’ olarak tanımladı. Biz her fırsatta mahkeme heyetine şunu söyledik ‘başbakan bir cinayeti ‘siyasi suikast’ olarak tanımlıyorsa, bu şu anama geliyor; suikast planlı bir eylemdir. Bunun arkasında güç odağı, karar alıcıları, uygulayıcıları olur. Bunu başbakan dile getiriyorsa ve bu kişi mahkemeye getirip dinlemiyorsanız, bu cinayetin aydınlatılmaması konusundaki niyetinizi açığa çıkarıyorsunuz. Oysa mahkeme Davutoğlu’nun dinlenmesine karar verdi. Davutoğlu’nun dinlenmesine 1 ay kala savcılık talebi üzerine heyet yeniden toplanıp, aldığı dinleme kararını geri aldı. Bu mahkemenin işleyişinde tanık olmadığımız, görmediğimiz bir olgudur. Bu da birilerinin, güç odaklarının Ahmet Davutoğlu’nun mahkemeye gelip dinlenmesi konusundaki rahatsızlığının göstergesidir. Neden dinlenmesi istenmiyor?" diye sordu. 
 
KÜRT MESELESİ VE YARGI KARARLARI
 
Tahir Elçi cinayetinin sadece Dört Ayaklı Minare'nin olduğu sokakta yaşananlara hapsedilemeyeceğini vurgulayan Eren, "Tahir Elçi’nin CNN Türk programı sonrası linç kampanyasına maruz kalması, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın jet hızıyla soruşturma başlatması, gözaltı kararı, çok kısa sürede iddianamenin hazırlanması mahkemenin irdelemesi gerektiği konulardan. Ancak maalesef bu konularda herhangi bir işlem yapılmadı” dedi.  
 
Mahkemelerin Kürtlerin sanık olduğu davalarda ağır cezalar verdiğini ancak Kürtlerin mağdur olduğu davaları cezasızlıkla sonuçlandırdığına dikkati çeken Eren, "Kemal Kurkut, Ceylan Önkol, Uğur Kaymaz gibi birçok dosyada bunu gördük. Bu maalesef bir devlet politikası ve cumhuriyet tarihi boyunca yargı bu ve benzeri durumlar karşısında iktidarların önemli bir kullanım aracına dönüştü" diye kaydetti. Eren, yargı kararlarının Kürt meselesiyle doğrudan bağlantılı olduğunu söyledi. Eren, Kürt meselesinin çözümünün gündeme geldiği dönemlerde iyi yargı pratiklerini gördüklerini ancak tersi durumda cezasızlık politikasının devrede olduğunu söyledi.  
 
HUKUK ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI
 
Eren, cinayete dair davada 12 Haziran'da karar beklediklerini dile getirdi. Eren, bugüne kadar güçlü bir dayanışma örüldüğünü ve duruşma günü adalet taleplerini bir kez daha haykıracaklarını vurguladı. Eren, "Tahir Elçi dosyasında bu yargı pratiğiyle bugün belki sonuç almayabiliriz ama biz yine taleplerimizi ısrarcı bir şekilde dile getireceğiz. İrademizi ve mücadelemizi 12 Haziran’da bir kez daha ortaya koyacağız. Bütün hukuk örgütlerine ve hukukçuların bir kez daha 12 Haziran’da Amed'de olmaları ricasında bulunuyorum” dedi. 
 
DAVAYA DAİR
 
Elçi, 28 Kasım 2015’te Sûr ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare'nin önünde açıklama yaptığı sırada katledildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma, cinayetten 4,5 yıl sonra yani 20 Mart 2020'de tamamlandı. Cinayetle ilgili olay yerinde bulunan ve görevlerine devam eden polisler Sinan Tabur, Fuat Tan ve Mesut Sevgi’ye “bilinçli taksirle ölüme neden olmak" suçlamasıyla dava açıldı. Aynı dosyada, firari sanık Uğur Yakışır'a da "2 polisi öldürmek ile devletin birliğini ve bütünlüğünü bozmak" iddiası yöneltildi. 
 
Olay yeri incelemesi 5 ay sonra gerçekleşti. Mermi bulunmadığı için kurşunun hangi silahtan çıktığı kesinleşmedi. Ancak sokaktaki kamera kayıtları saniye saniye Elçi'nin vurulduğu anları kaydetmişti.
 
OLAY PKK’YE YIKILMAK İSTENDİ
 
En son duruşması 6 Mart'ta görülen davada ise birçok gelişme yaşandı. Soruşturma aşamasında "Tahir Elçi cinayetinin PKK tarafından planlandığı ve ölüme yol açan atışın, Mahsum Gürkan ya da Uğur Yakışır tarafından yapıldığına” dair beyanları olan tanıklar, mahkemede beyanlarını reddetti. Tanık Recep Özbek, “Cinayet tarihinde cezaevindeydim, bazı hareketleri nedeniyle Mahsum Gürkan’dan gıcık kaptım, onun öldürdüğüne dair ifade verdim’ dedi. 
 
Tanık Deniz Ataş, Bolu Ağır Ceza Mahkemesi’nden SEGBİS aracılığıyla dinlenerek, "Savcı ve polisler bana Elçi’nin öldürüldüğüne dair ifade ver seni bırakacağız. Yoksa seni infaz edeceğiz’ dediler. Ben de korktum. İnandım. Bana ‘imzalayacaksın’ dediler. Ben de ifadeyi okumadan imzaladım. Tahir Elçi’nin kim olduğunu, nerede olduğunu bilmiyorum. Tahir Elçi’nin vurulduğu olayın video çekimini de yapmadım. Ben mahkemeye gelip her şeyi anlatmak istiyorum" diye kaydetti. 
 
Ancak avukatların her iki tanığa dair talepleri mahkeme tarafından görmezden gelindi. 
 
Tanık Deniz Ataş, Amed Barosu’na 17 Ağustos 2021 tarihinde gönderdiği mektupta, gözaltına alındığı 3 Mart 2016 tarihinde ağır işkence ve kötü muamelelere maruz kaldığını anlattı. Ataş, bulunduğu yere Diyarbakır Adliyesi’nde görev yapan savcı Kenan Karaca’nın geldiğini ve "Tahir Elçi cinayetini" Mahsun Gürkan ve Uğur Yakışır’a mal etmesi için ifade vermesi yönünde dayatmada bulunulduğunu söyledi. Ataş, aynı savcının "Korkma, şerefim ve namusum üzerine seni bıraktıracağım. Bu olayları PKK’nin üzerine yıkmamıza yardımcı ol. Avukat gelirse bu konuşmalardan bahsetme, senin de avukatın da başı ağrır, yoksa hiç kurtulamazsın” dediğini aktardı. 
 
DAVUTOĞLU DETAYI
 
Tahir Elçi’nin katledildiği tarihte başbakan olan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 12 Eylül 2021 tarihli Amed ziyareti sırasında, “Tahir Elçi siyasi bir suikasta kurban gitti” açıklamasında bulundu. Avukatlar, dava süreci boyunca birçok kez Davutoğlu'nun dinlenmesini talep etti. Mahkeme, 15 Haziran 2022'de Davutoğlu'nun dinlenmesine karar verdi. Ancak kısa bir süre sonra karardan vazgeçildi. 
 
Dava sürecinde en çok tartışılan delillerin başında olay yerini gören ve "bozuk" olduğu ileri sürülen özel bir işyerine ait kamera görüntüleri oldu. Dosyada en önemli delillerden birini oluşturan ve bozuk olması nedeniyle mahkemenin incelenmesi için TÜBİTAK’a gönderdiği güvenlik kamerasına ait görüntülerin kaydolduğu hard diskin boş olduğu ortaya çıktı. 
 
Avukatlar, söz konusu görüntülerin kaybettirildiği şüphesi üzerinden durdu. Buna dair bir araştırma yapılmadı. 
 
Olay yerini görecek konumda olan PTT Balıkçılarbaşı Şubesi kamerasının olay gününe ilişkin kayıtlarına ulaşılamadı. Foto Film Şube personeli tarafından çekilen görüntü, vurulma anını da çeken tek kamera kaydının cinayeti aydınlatabilecek 12 saniyesinin silinmiş olduğu ortaya çıktı. 
 
KAMERA KAYITLARI İNCELEMESİ
 
Amed Barosu, güvenlik kamerası kayıtlarını Londra'daki Forensic Architecture (Adli Mimarlık) adlı kuruluşa gönderdi. Elçi’nin öldürülmesine ilişkin ayrıntılı bir teknik rapor hazırlayan Forensic Architecture; görsel, işitsel ve belgesel kaynaklardan yararlandı. Raporda, polis memurlarından üçünün kuvvetli suç şüphesi altında olduğu saptandı.
 
Üç polisin Elçi’ye yönelik doğrudan ateş hattında olduğu ve silahlarını birden çok kez ateşledikleri kaydedildi. Polislerden birinin, Elçi’ye doğru açık ve engelsiz bir ateş hattıyla silahını ateşleyen tek memur olduğu ifade edildi. 
 
SAVCIDAN BERAAT TALEBİ
 
Dosya savcısı, 25 Nisan tarihli mütalaasında, Tahir Elçi’nin nereden geldiği tam olarak tespit edilemeyen bir kurşunla hayatını kaybettiği, sanık polisler hakkında ayrı ayrı beraat kararı verilmesini istedi. 
 
Yarın görülecek duruşmada karar bekleniyor. 
 
MA / Müjdat Can

Diğer başlıklar

22:38 İlahiyatçı İhsan Eliaçık: Kayyım atamaları en büyük zulümdür
21:39 Kayyım nöbeti: Halk sorunlarını anlattı
18:55 Öğretmenler 21 gündür eylemde
18:51 Birçok kentte mezarlık ziyaretleri | YENİLENDİ
18:19 30 yıllık tutsak Özhan tahliye edildi
18:13 İran-İsveç arasında tutuklu takası
18:01 Hatimoğulları Riha'da belediyeleri ziyaret etti
17:37 Arazi kavgasında bir kişi yaşamını yitirdi
17:02 Bakırhan’dan Îdîr ve Halfeli belediyelerine ziyaret
15:40 Tahliyesi engellenen 32 yıllık hasta tutsak için özgürlük talebi
15:12 Erdoğan: İade-i ziyaretimizi hazmedemediler
14:56 Tahrip edilen mezarlığa bayram ziyareti
14:55 Katledilen Şenyaşarlar anıldı: Emine ananın feryadını duyun
14:48 ‘F oturumu’nda Wernicke Korsakoff hastası Özelmalı için çağrı
14:32 DEM Parti'den Awîskê açıklaması: Halka ihanet etti
14:05 Kayıp Gamze Akar’dan 6 gündür haber alınamıyor
13:29 Cumartesi Anneleri: Bu suçun sorumluları kim?
12:46 Saldırıya uğrayan parti binasına ziyaret
12:19 Qoser’de kaza: 5 kişi yaralandı
12:18 Wan'da bayram alışverişi: Çocuklara elbise alamıyoruz
12:17 BES-AR: Yoksulluk sınırı 70 bini geçti
12:04 30 yıl önce katledilen Avcıl'ın failleri soruldu
11:52 DEM Parti'den Seyfo Katliamı ile yüzleşme çağrısı
11:12 MRAP'tan BM oturumları öncesi Türkiye raporu
10:25 Kayyım nöbetini kadınlar devralacak
09:45 Savcıyla tartışan şoför ve muavin 'darp' iddiasıyla tutuklandı
09:35 Bayram alışverişi sönük geçiyor
09:32 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi sürüyor
09:08 Deniz'ler büyüyor!
09:08 Çiftçi taban fiyata tepkili: Gelir masrafa gidiyor
09:07 Hüda Kaya’nın duruşması öncesi kızından çağrı
09:06 Giresunlular maden protestosuna hazırlanıyor
09:05 Tuncel: AKP, Kürtsüz ve demokrasisiz bir cumhuriyet inşa etmek istiyor
09:01 15 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
14/06/2024
23:47 Şengal Dağı’nda yangın
22:50 Nöbetler 11’inci gününde: Kayyım defol
22:36 İstanbul’da halk toplantıları: Tecridi kırma ve örgütlülüğümüzü yükseltme zamanı
22:08 İstanbul Nöbeti 7’nci gününde: Mücadelemiz ortak
20:29 Ev işçileri eylemde
20:20 Tahliye edilen 30 yıllık tutsağa görkemli karşılama
20:13 Hatimoğulları: Halklar kazanacak
Bayındır: İrademize sahip çıkıyoruz
19:08 Hayvanlar için eylem 22’nci gününde
17:46 Eğitim Nöbeti 20 gündür devam ediyor
17:36 Ege'de orman yangınları: Uçak Bafa Gölüne düştü
16:42 Hatimoğulları'ndan Akdeniz Belediyesi'ne ziyaret
16:34 Wan ve Adana'da ‘Özgürlüğe ses ver’ eylemi
16:23 1 Mayıs kutlamaları nedeniyle tutuklananlara disiplin soruşturması
16:21 Eğitim Sen Bakan Tekin’e yılsonu notu ‘sıfır’ verdi
15:21 Depremzede Kaya’nın eylemi 7’nci haftasında
15:10 Belediye çalışanları ‘düşük tazminata’ karşı eylemde
14:53 İmralı'ya aile ve avukatlardan bayram başvurusu
14:48 Gazeteci Serdar Karakoç’a şartlı tahliye
14:40 ÖHD’den Wan Barosu’na Abdullah Öcalan için başvuru
14:39 Adana'da zam tepkisi: Ulaşım bir haktır, zamlar geri alınsın
14:06 Hukuk örgütleri: Adil yargılanma hakkı artık bir rivayet
13:45 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde işçi eylemleri büyüyor
13:43 Danıştay'a yeni müfredatın iptali için başvuru
13:33 Çinli #MeToo aktivistine beş yıl hapis cezası
13:13 İHD eşbaşkanına polis takibi ve taciz
12:36 DEM Parti’den İşçi Direnişi’nin yıl dönümünde ortak mücadele çağrısı
12:33 İYİ Parti’den bir istifa daha: Sandalye sayısı 35’e düştü
12:17 Fail asker-polis olunca 'cezasızlık' değişmiyor
11:19 6 yıl geçmesine rağmen yas tut(a)madı
11:12 Sêwereg’te silahlı kavga: 1 ölü, 5 yaralı
11:04 Hollanda'da tutuklanan gazeteci Karakoç için çağrı
10:13 Abdullah Öcalan'ın avukatı: Tecrit yoksa neden CPT raporu açıklanmıyor?
10:00 Elçi davasında cezasızlık: Hukuk Kürtler için işlemiyor
09:28 Tutsakların ‘özgürlük’ eylemi devam ediyor
09:24 Sêrt'te siyasi parti başkanları kayyıma tepkili: Haksızlık
09:19 İBB Meclis üyesi: Edirne'de ayrı Hakkari'de ayrı kanun uygulayamazsınız
09:18 Antalya S Tipi'nde tutsaklara hücre cezası
09:17 Ne satan ne alan memnun!
09:11 Êlih kayyımı 290 milyon faizle 545 milyon kredi çekmiş
09:04 CPT önünde 'Öcalan'a özgürlük' diye haykıracaklar
09:03 Deniz Poyraz Korosu: Her dilden şarkılarla Deniz’i yaşatacağız
09:02 Kayyımın yeni imar planı da mahkemeden döndü
09:01 Şırnak Cezaevi'nde su ve hastaneye sevk sorunu
09:00 Şirnex'te 6 ayda 20 yasak
09:00 Av. Cinbaş: Kayyım ataması hukuki değil siyasidir
09:00 14 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
13/06/2024
23:29 Pendik'te kayyım protestosu
22:45 Eğitim Sen Êlih şubesinden Kürtçe kurs mezun töreni
22:35 Nöbet eylemi 10'uncu gününde: Vazgeçmeyeceğiz
22:22 DEM Parti’den Erdoğan’a Demirtaş yanıtı: Talimatlı mahkeme bile yalanladı
22:00 Nurettin Çelik 30 yılın ardından tahliye edildi
21:45 İrade gaspına karşı İstanbul nöbeti 6’ıncı gününde: Çözüm ortak mücadele
20:48 Öğretmen Sendikası: Kazanana kadar alanı terk etmiyoruz
20:38 Adalet Nöbeti Deniz Poyraz'a adandı
20:31 HDP binasına saldırı davası: Sanığın mesajlaşmaları dosyada
20:05 '15-16 Haziran ruhuyla mücadeleyi büyütelim'
19:30 İspanyol gazeteciyi azarlayan Erdoğan Demirtaş ve Kavala için ‘terörist’ dedi
19:10 Akbelen davasında talepler reddedildi
18:59 İzmir'de Wan protestolarında tutuklanan 9 kişiye tahliye
18:55 Adana'da KHK'lilerden ‘bu zulmü durdurun' çağrısı
18:48 Ekolojistlerden ‘karalamalara’ yanıt: Dava açacağız
18:45 CHP’den MHP’ye tehdit yanıtı: Haddinize değil
18:23 Colemêrg’te miting sonrası yürüyüş
18:14 Bozan: Akdeniz buluşması tepkimizin sonu değil başlangıcıdır
18:01 Hatimoğulları: Kayyım derhal el çektirilsin
Bakırhan: Hakkari biziz, siz olsa olsa gaspçı olursunuz
17:27 Sinpaş otelin inşaatı mühürlendi
17:26 Darp edilerek gözaltına alınan Avşar serbest bırakıldı
17:13 İnşaattan düşen 2 işçi yaralandı
17:04 Kayyıma karşı mitingde direniş mesajları: Bu politika kaybedecek
16:47 Akış'tan mitinge mesaj: Direnmeye devam edeceğiz
16:37 Sêrt Belediyesi’nde ‘jinkart’ uygulaması
16:36 3 ilde orman yangını
16:30 İsrail ordusu Cenin’e girdi
16:05 Kayyıma karşı miting onbinlerin katılımıyla başladı
16:03 'KCK Akademi' davasında 12 kişi beraat etti
15:21 MHP’li Yalçın’dan Özel’e tehdit
15:19 CHP'li belediyeyi protestoda biber gazlı müdahale
14:42 Colemêrg’e akın var, Depin’de kontrol noktasında kuyruk oluştu
14:30 Colemêrg'de iki koldan miting alanına yürüyüş
14:29 Emekçiler 'tasarruf paketi'nin iptalini istedi
14:14 Tecavüz failleri ile mağdur aynı hastanede çalıştırılıyor
13:54 Îdir ve Riha’da Kurban Bayramı öncesi ekmeğe zam
13:48 Tarım Orkam-Sen'den 2 günlük bayram izni protestosu
13:28 6 kadın gazeteci hakkında ceza talebi
13:26 Erkek şiddeti: 1 kadın ve 1 çocuk katledildi
13:10 Hukuk örgütlerinden Ankara Barosu'na İmralı dilekçesi
13:03 Eğitim Sen raporu: Sorgulamayan, itiraz etmeyen nesil yaratılmak isteniyor
12:34 İzBB çalışanları barikatı yıktı
12:23 Yılın ilk 5 ayında 738 işçi yaşamını yitirdi
12:14 Özel'den 'ittifak' açıklaması
12:01 Hewlêr’de rafineride çıkan yangın söndürülemiyor
11:50 Tepki çeken 'etki ajanlığı' yargı paketinde yer almayacak
11:45 Belediyenin su hizmetine 'tasarruf' engeli
11:35 Abdullah Öcalan ile görüşmek için başvuru
11:34 Amed'in 'Stratejik Planı' halka soruluyor
10:51 Kayyıma karşı yola çıkanlar Colemêrg'e vardı
10:45 Gazeteci Müftüoğlu’na ceza talebi
10:45 ATK’den beklenen rapor gelmedi, duruşma yine ertelendi
10:37 İmralı'daki tutsağın kardeşi gözaltına alındı
10:27 Tutsak Bataray’ın ‘sakıncalı’ şiirleri kitaplaştırıldı
10:19 Türkiye işçiler için en kötü 10 ülke arasında
10:04 16 ilde 58 gözaltı
09:58 Tutsaklar 200 gündür ‘özgürlük’ eyleminde
09:41 Eşbaşkan Sincar'ın yurtdışına çıkışına engel
09:27 Parası kesilince provokatörlüğe sarıldı
09:07 Koltuk değneğiyle irade gaspına karşı nöbette
09:07 Sanatçılardan kayyım tepkisi: Darbe, işgal ve iradeye ipotektir
09:05 MEBYA-DER kongresi: Çözüm için Abdullah Öcalan özgür olmalı
09:05 Şüpheli ölümde günlük kayıp
09:04 Poyraz davası Yargıtay'da: Siyasi failler açığa çıkarılmalı
09:01 Av. Sevimli: Kayyım politik haydutluktur, yasal temeli yok
09:00 13 HAZİRAN 2024 GÜNDEMİ
08:46 Saldırılarda 2 bin hektar ekili alan ve 19 bin ağaç yandı
08:29 Colemêrg'ê doğru yola çıktılar
12/06/2024
23:32 MA Music Günleri'nin finali Colamêrg direnişine armağan edildi
23:26 Mêrdîn, Colemêrg mitingine hazır